MEKSYK

INFORMACJE OGÓLNE i POGODA

Meksyk jest bardzo dużym i zróżnicowanym krajem. Oferuje również wiele atrakcji, zarówno jeśli chodzi o krajobrazy, kulturę jak i zabytki. Należy jednak pamiętać, iż w większości miejscowości położonych na dużej wysokości nad  poziomem morza jest chłodniej niż możemy tego oczekiwać, a opady deszczu zdarzają się znacznie częściej niż w niżej położonych regionach. Dlatego planując podróż do Meksyku weźcie ze sobą coś cieplejszego i przeciwdeszczowego.

W Meksyku należy uważać na urządzenia elektryczne, ponieważ stosowane jest napięcie 110V. Należy również zaopatrzyć się w przejściówkę typu A.

Najlepsza pogoda do podróżowania w Meksyku to okres od października do kwietnia kiedy jesteśmy poza okresem deszczowym.

BEZPIECZEŃSTWO

Meksyk, choć powszechnie uważany za niebezpieczny, jest krajem bardzo cywilizowanym. Można po nim bezproblemowo podróżować przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wyjątkiem od tej reguły jest północ kraju. Ze względu na przemyt narkotyków, uważany jest on za niebezpieczny – miejcie to na uwadze przy planowaniu podróży.

WALUTA i KOSZTY

1 USD = 12-13 PESO

Pokój dzielony: 100-150 peso / osobę
Pokój prywatny: 200-350 peso / pokój
Obiad w restauracji: od 100-150 peso / osobę
Tacos: 10-20 peso
Tequila: od 100 peso
Paliwo: 10-12 peso / litr

JEDZENIE i ALKOHOLE

Meksykańskie jedzenie jest znacznie bardziej pikantne niż w Europie. Zawsze należy pytać czy jest ostre (w hiszpańskim „picante”) – nawet jeśli odpowiedź jest „trochę pikantne” to najlepiej wybrać coś innego:) Jedzenie oparte jest przede wszystkim o „tortille” i jej wszelkie odmiany, które są tutaj dodawane praktycznie do każdego dania i traktowane jako chleb.

Co zjeść w Meksyku? Polecamy:

 • „tacos la lengua” czyli tortilla z mięsem z języków;
 • Molle de Pollo – Jest to kurczak podawany z ryżem i polewą czekoladową z chili

Typowy meksykański alkohol to „Tequilla”, którą będąc w Meksyku należy koniecznie spróbować, ponieważ jest tutaj wyjątkowo tania:) i dobra.

Co wypić w Meksyku? Polecamy:

 • drink „tequila” + napój gazowany Fresco grejpfrutowe

TRANSPORT

Przy planowaniu podróży należy pamiętać, iż w Meksyku ze względu na jego powierzchnię mamy do pokonania duże dystanse pomiędzy poszczególnymi regionami.

W Meksyku najlepiej podróżować autobusami. Istnieje wiele firm przewozowych, które działają w poszczególnych regionach kraju. Najlepiej wybierać autobusy bezpośrednie, które są trochę droższe, ale trasę pokonują znacznie szybciej. Tego typu autobusy praktycznie zawsze mają klimatyzację, bardzo często toaletę, a czasami monitory lcd. Należy zawsze uważać, z którego dworca odjeżdżają autobusy, ponieważ wiele miast posiada ich kilka. Zdarza się również, iż firmy transportowe posiadają własne dworce autobusowe.

Przydatne strony www przy planowaniu podróży:
www.ticketbus.com.mx
www.vivaaerobus.com

Taksówki w Meksyku nie są drogie i można z nich bez obaw korzystać. Należy jednak wystrzegać się (zwłaszcza w Mexico City) taksówek VW Garbus, które do niedawna często były podstawiane dla turystów przez złodziei.

W przypadku transportu publicznego można również korzystać z niego bez większych obaw. Musimy jednak pamiętać, iż jest to Meksyk i raczej nie znajdziemy żadnego rozkładu czy trasy. Zawsze należy pytać kierowcę czy dotrzemy do miejsca, w które chcemy się udać. W mniejszych miastach rolę autobusów pełnią małe busy z napisami „collectivo”, czyli publiczne. W większych miastach lepiej wystrzegać się bardzo małych autobusów czy busów, gdyż ze względu na panujący w nich tłok mogą być miejscem, gdzie grasują kieszonkowcy.

Metro w Mexico City jest bezpiecznym i tanim środkiem transportu, choć najlepiej nie podróżować samemu. Rzadko spotykanym widokiem jest np. samotnie podróżująca kobieta. W godzinach szczytu 8-10 i 17-20 jest bardzo, bardzo tłoczno i należy uważać na drobnych złodziejaszków. Bilet kosztuje 6 peso i jeździ się tak długo, aż nie wyjdzie się poza bramki metra.

MIEJSCA

 • Guadalajara – miasto, w którym na każdym rogu można spotkać prawdziwych Mariachi
 • Guanajuato – przepiękne, wąskie i strome uliczki
 • San Miguel de Allende – typowe meksykańskie miasteczko, w którym zawsze coś się dzieje
 • Mexico City – potężne miasto, które raczej należy potraktować jako miejsce przesiadkowe
  Autobusy jadące na północ i zachód Meksyku odjeżdżają z dworca Central de Autobuses del Norte. Większość autobusów jadących na południe odjeżdża z dworca Tapo
 • Teotihuacan – Prekolumbijskie ruiny, a wśród nich piramidy. Znajdują się ok 40 km od Mexico City. .
  Jak dojechać z Mexico City do Teotihuacan? Najtańszą opcją jest transport publiczny za ok 80 peso / osobę za podróż w dwie strony. Autobusy odjeżdżają z dworca Central de Autobuses del Norte (drugie okienko od lewej strony i pytać o autobus do „los piramides”)
 • Puebla – specyficzne zabudowy elewacji budynków oraz miejscowy specjał Mollo de Pollo.
  Z dworca autobusowego do centrum najlepiej dostać się taksówką. Bilety sprzedawane są w specjalnych stoiskach, a ich koszt zależny jest od strefy, do której się udajemy (ok 40-60 peso). Po zapłaceniu otrzymuje się paragon, z którym należy udać się do taksówki.
 • Cancun – region typowo turystyczny, a przez to dość drogi i zatłoczony
 • Puerto Escondido – raj dla surferów.
  Jak dostać się z Oaxaca do Puerto Escondido? Najlepszą opcją jest autobus nocny, który jedzie 10 godzin i kosztuje ok 300 peso. Są też tańsze minibusy za ok 150 peso, które jadą krócej, ale wiele osób podczas jazdy cierpi na chorobę lokomocyjną. Polecamy hostel Tower Bridge – ciekawe miejsce, gdzie można spotkać wielu podróżujących, ale trzeba przygotować się na codzienne imprezy.
 • San Cristobal de las Casas – kanion Sumidero oraz wioska indiańska San Juan Chamula
 • Palenque – często odwiedzane ruiny miasta Majów
 • Chichen Itza – zabytki związane z kulturą Majów i Tolteków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s