KOLUMBIA

INFORMACJE OGÓLNE i POGODA

Kolumbia powszechnie uważana jest za kraj bardzo niebezpieczny. Nic bardziej mylnego. Jest to stereotyp sprzed dwudziestu lat. Obecnie jest to kraj, w którym można spotkać bardzo dużo turystów. Kolumbia ma do zaoferowania wiele atrakcji od wybrzeża aż po południe kraju.

W Kolumbii należy uważać na urządzenia elektryczne, ponieważ stosowany jest prąd o napięciu 110V. Należy również zaopatrzyć się w przejściówkę typu A.
Najlepsza pogoda do podróżowania w Kolumbii to okres od grudnia do marca kiedy jesteśmy poza okresem deszczowym.

BEZPIECZEŃSTWO

Kolumbia, choć powszechnie uważana za niebezpieczną, jest krajem bardzo cywilizowanym. Można po nim bezproblemowo podróżować przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

WALUTA i KOSZTY

1 USD = 1800 PESO KOLUMBIJSKICH

Pokój dzielony: 15.000 – 25.000 peso  / osobę
Pokój prywatny: 45.000 – 55.000  peso / pokój
Obiad w restauracji: 15.000 – 25.000 peso / osobę
Paliwo: 8.000 peso / galon
Gaz: 1.600 peso / m3

JEDZENIE i ALKOHOLE

Polecamy:

  • Patacon con queso y pollo – ciasto przygotowane z masy bananowej (platany), smażone na oleju, podawane z serem, kurczakiem lub wołowiną. Najlepsza wg nas kombinacja to ser i kurczak.
  • Kurczak w sosie z mango – kawałek przepysznego kurczaka wypieczony i podawany w sosie z mango i ryżem kokosowym (danie to można znaleźć w historycznym centrum Cartageny).

Typowym alkoholem w Kolumbii jest Aguardiente mający posmak anyżu.

TRANSPORT

W Kolumbii na długich odcinkach najlepiej podróżować samolotami. Od niedawna oferowane są tanie połączenia lotnicze, które cenowo niewiele różnią się od biletów autokarowych, a czas przelotu jest znacznie krótszy.

www.vivacolombia.co – tanie połączenia lotnicze w Kolumbii

Jeśli zdecydujecie się na autobusy najlepiej wybierać nocne i bezpośrednie, które są trochę droższe, ale trasę pokonują znacznie szybciej niż pozostałe. Większość z nich posiada klimatyzację, a kierowcy często próbują przypomnieć jak to jest zimą w Europie, więc lepiej mieć ze sobą jakieś okrycie lub ciepłe ubrania.

W Kolumbii bardzo popularnym środkiem transportu są taksówki. Wszystkie pomalowane są na żółto i nie ma problemu z ich rozpoznaniem. Można z nich bez obaw korzystać. Jeśli posiadają taksometr, to stawka początkowa kształtuje się w okolicach 2.500 – 3.000 peso, a płacimy według wskazań. Jeśli podróżujemy w kilka osób często okazuje się, że taksówka jest nie tylko wygodniejsza, ale też tańsza niż autobusy miejskie. Jeśli taksówka nie posiada taksometru, stawkę należy ustalić przed kursem – najlepiej zapytać w hotelu ile może nas wynieść, gdyż zdarza się, że taksówkarze zawyżają kwoty za kurs (zwłaszcza w turystycznych miejscach).

W przypadku transportu publicznego można z niego korzystać, ale wcześniej należy zapytać dokąd jedzie autobus, aby uniknąć pomyłki. Koszt autobusu to 1500-2000 peso i w przypadku podróżowania w 3-4 osoby często taksówki okazują się tańsze lub porównywalne do kosztu autobusu.

MIEJSCA

  • Cartagena – dawne miasto portowe. Urocze kolorowe uliczki, bardzo ładna zabytkowa część miasta. Otoczona jest ona grubym murem, który kiedyś stanowił funkcję obronną miasta. Dzisiaj pozostały już tylko atrapy armat osadzonych w murach.

Jak się dostać do Cartageny z Panamy?
Możliwe są trzy sposoby. Pierwszy to samolot. Opcja najszybsza, ale bardzo często należy okazać bilet powrotny lub doliczana jest kwota ok 40 USD jako opłata lotniskowa. Połączenia lotnicze można znaleźć od 300-350 USD.
Drugim sposobem jest dostanie się tzw. „fast boat”. Łódź ta nie dowozi nas bezpośrednio do Cartageny, ale do miejscowości Turbo. Stąd należy wziąć kolejną łódź lub autobus do Cartageny. Niestety podróż ta nie należy do najwygodniejszych, ponieważ siedzimy kilka godzin w mało komfortowej łodzi, a w przypadku większych fal często jesteśmy przemoczeni. Orientacyjny koszt takiej przeprawy to 160 USD.
Ostatnią możliwością, chyba najbardziej popularną, jest rejs statkiem. Zajmuje on średnio 5-6 dni, z czego 3 -4 dni spędza się na przepięknych wyspach San Blas, a kolejne 2 dni żegluje się bezpośrednio do Cartageny. Należy zawsze zaopatrzyć się w tabletki przeciw chorobie morskiej. Polecamy tabletki Dramamine, które kosztują 2-3 USD, a działają poprawnie. Stanowczo odradzamy picie alkoholu przed rejsem (kac podczas żeglowania może się okazać jedną z gorszych rzeczy, jaka spotka Was w życiu)! Koszt takiej wycieczki jest dość spory, bo oscyluje w granicach 500-600 USD, ale w tej cenie mamy nocleg i jedzenie podczas podróży. Ze względu na dość małą ilość łodzi odbywających takie rejsy, należy je rezerwować z wyprzedzeniem (nawet poza wysokim sezonem często się zdarza, że jest więcej chętnych niż miejsc). Polecamy poniższą stronę, na której można znaleźć większość łodzi pływających na tej trasie, a załogi współpracują zazwyczaj z agencją od kilku lat i są sprawdzone.
www.mamallena.com – biuro pośredniczące przy rezerwacji statków Panama City do (to) Cartagena

Jak się wydostać z Cartageny do Panamy?
W tym przypadku sytuacja jest podobna do opisanej powyżej, ale wszystko odbywa się w odwrotnym kierunku. Inne są też biura z jakich korzystamy.
www.viajescartagena.com – lokalne biuro pośredniczące przy rezerwacji rejsów
www.mamallena.com – biuro pośredniczące przy rezerwacji statków Cartagena do (to) Panama City

  • Santa Marta – niewielka miejscowość będąca najczęściej punktem przesiadkowym do takich miejsc jak Taganga, Tayrona Park czy Palomino. Tutaj najlepiej zostawić duże bagaże w przechowalni lub hostelu i udać się jedynie z niezbędnym bagażem. Należy także przygotować sobie odpowiednią ilość gotówki, ponieważ w Tayrona Park, Palomino i podobnych miejscach nie ma bankomatów.

Polecane hostele w Santa Marta:
Hostel Dreamer, Santa Marta, CR51, 26D-161 Los Trupillos de Mamatoco, Diagonal 32
Hostal Candela & Chocolate, Santa Marta, Calle 12 3 01,

Jak się dostać z Cartagena do Santa Marta?
Najpopularniejsze są dwie opcje. Pierwsza to tzw. shuttle bus, które odbierają nas spod wskazanego hotelu i wysadzają również pod wskazanym adresem. Podróż taką należy zarezerwować minimum dzień wcześniej w jednym z lokalnym biur podróży. Czas przejazdu ok 5 godz. Koszt to najczęściej kwota 70.000 peso / os.

Drugą opcją jest podróż na własną rękę. Nie jest skomplikowana, a jest zdecydowanie tańsza. Z centrum Cartageny należy wziąć taksówkę na terminal autobusowy, który znajduje się ok 30 min. poza miastem. Koszt taksówki nie powinien przekroczyć 12.000 peso. Jeśli kierowca podaje wyższą kwotę poszukajcie innej taksówki. Po dotarciu do dworca autobusowego mamy do wyboru przynajmniej trzy firmy transportowe. Najlepszą ofertę wg nas posiada firma Berlinave. Koszt biletu to 25.000 peso.

  • Tayrona Park – przepiękny park narodowy z elementami dżungli i karaibskich plaż. Miejsce to jest bardzo rozsławione wśród turystów, a przez to bardzo zatłoczone. Także wstęp nie jest tani, bo jest to koszt prawie 40.000 peso (ważny przez 5 dni). Należy przygotować sobie wygodne obuwie, ponieważ obozowiska i plaże oddalone są najczęściej o ok. godzinę drogi przez dżunglę. Bezwzględnie należy stosować silne repelenty (te z Polski nie działają!). Ceny typowych noclegów oscylują w kwotach 90.000 peso, a hamaków 15-25.000 peso. Za jedzenie trzeba zapłacić od 15.000 peso wzwyż za obiad/ kolację. Należy to skalkulować przy planowaniu podróży do Tayrona Park, bo nie ma tam bankomatów i nie je przyjmowana inna waluta niż peso!

Jak się dostać z Santa Marta do Tayrona Park?
Wystarczy udać się na ulicę Calle 29, ustawić się po stronie centrum handlowego Buenavista i poczekać na autobus opisany Tayrona lub Palomino. Należy bezwzględnie machać kierowcy, ponieważ w innym przypadku może się nie zatrzymać na przystanku. Po niecałej godzinie najlepiej zapytać kogoś lub biletera gdzie jest główne wejście do Tayrona Park. Czas podróży ok 60 min., koszt 5.000 peso.

  • Palomino – niewielka i nadal mało turystyczna miejscowość oferująca duże plaże. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju to jest to właściwe miejsce, aby odpocząć. Niestety ze względu na silne prądy morskie niewskazana jest tutaj kąpiel.

Jak się dostać z Santa Marta do Palomino?
Wystarczy udać się na ulicę Calle 29, ustawić się po stronie centrum handlowego Buenavista i poczekać na autobus opisany Palomino. Należy bezwzględnie machać kierowcy, ponieważ w innym przypadku może się nie zatrzymać na przystanku. Koszt biletu to 8.000 peso. Po niecałych dwóch godzinach powinniśmy znaleźć się w Palomino. Przystanek znajduje się na głównej drodze. Stąd możemy udać się pieszo (15 min) lub skorzystać z taxi-motoru za 3.000 peso.

  • Medellin – miasto do niedawna znane jako stolica handlu narkotykami. Dziś walczy o tytuł najbardziej innowacyjnego miasta świata. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie Bożego Narodzenia, gdyż ulice Medellin rozświetlone są tysiącami świątecznych światełek (zwłaszcza w centrum oraz nad rzeką).
  • Guatape i el Peniol – miejsca oddalone dwie godziny jazdy autobusem od Medellin. El Peniol to ogromny, monolityczny kamień o wysokości 200 m. Na szczyt prowadzi ponad 700 schodów, skąd można podziwiać okoliczną panoramę. Guatape to bardzo kolorowe miasteczko, w którym każdy centymetr domu jest pomalowany, a całość robi niesamowite wrażenie.

Jak dojechać do Guatape i El Peniol z Medellin?
Należy udać się na terminal autobusowy północny (Terminal del Norte) znajdujący się zaraz przy stacji metra Caribe. Kupując bilet należy zaznaczyć, iż chcemy udać się do „la Piedra” czyli kamienia.

2 thoughts on “KOLUMBIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s