HONDURAS

INFORMACJE OGÓLNE i POGODA

Honduras jest jednym z biedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Nie jest to kraj turystyczny, dlatego najlepiej udać się do tych bardziej znanych miejsc.

Bez problemu można wypłacać gotówkę z bankomatów dostępnych właściwie w każdej większej miejscowości. Niestety, prawie wszystkie bankomaty mają limit w wysokości 4000 L (ok 200 USD) dla pojedynczego pobrania gotówki. Gorzej jest już z Internetem, który nie wszędzie jeszcze jest standardem, a jego działanie często pozostawia wiele do życzenia. Funkcjonowanie internetu na wyspie Utila można porównać do PKP – działa prawidłowo jedynie w ściśle określonych warunkach. Gdy temperatura lub wilgotność powietrza odbiega od tych idealnych parametrów, zawsze coś szwankuje.

W Hondurasie należy uważać na urządzenia elektryczne, ponieważ stosowany jest prąd o napięciu 110V. Należy również zaopatrzyć się w przejściówkę typu A.

Najlepsza pogoda do podróżowania po Hondurasie to okres od grudnia do marca. Niestety, na wybrzeżu karaibskim naprawdę dobrej pogody można się spodziewać tylko przez 6-8 tygodni w grudniu i styczniu. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu podróży.

BEZPIECZEŃSTWO

Honduras powszechnie jest uważany za niebezpieczny. I faktycznie tak jest, zwłaszcza na południu kraju. Jeśli się przemieszczacie, pamiętajcie by zawsze dotrzeć do obranego punktu zanim zapadnie zmrok. Także nocne jazdy samochodem czy autobusem nie są zalecane (w sumie to nie ma nocnych autobusów).

Przed wyjazdem nasza znajoma powiedziała nam, że Honduras albo możemy sobie odpuścić, albo jechać tylko w dwa miejsca: Copan Ruinas i na jedną z wysp Utilę lub Roatan. I miała rację, a panujący tutaj klimat nie zachęca do bardziej szczegółowego zwiedzania kraju (zwłaszcza stolicy).

WALUTA i KOSZTY

1 USD = 20 LEMPIRÓW

Pokój dzielony: 100-120 L  / osobę
Pokój prywatny: 200-300 L / pokój
Obiad w restauracji: od 50-100 L  / osobę
Pollo y papas: 50 L
Rum: od 100 L / butelkę
Paliwo: 28 L / litr

JEDZENIE i ALKOHOLE

W Hondurasie jedzenie oparte jest przede wszystkim na kurczaku przyrządzanym na różne sposoby oraz na owocach morza. Jest też bardzo dużo miejsc, gdzie można zjeść pizze. Należy jednak uważać i zachować środki ostrożności, ponieważ w wielu przypadkach pojawiają się problemy z żołądkiem.

Polecamy:

  • Smażone banany – podawane jako zamiennik ziemniaków, najlepiej smakują z ketchupem
  • Pollo y Papas – porcja kurczaka z frytkami, dostępne właściwie na każdym rogu

Jeśli Honduras i Karaiby, to jedynym alkoholem może być rum. Jest tutaj wyjątkowo tani:) i dobry.

Polecamy:

  • Rum + napój gazowany typu Sprite

TRANSPORT

W Hondurasie na długich odcinkach najlepiej podróżować autobusami. Autobusy nocne nie istnieją!, a te które przemieszczają się na długich trasach najczęściej rozpoczynają kurs wcześnie rano (5-7 rano). Dworce zamykane są najczęściej ok. 16.00!

Przydatne strony www przy planowaniu podróży:
http://www.ticabus.com

Taksówki w Hondurasie nie są drogie i można z nich bez obaw korzystać. Należy jednak zawsze zapytać się kierowcę o stawkę za kurs. Najczęściej podawana jest ona na osobę.Standardem jest, iż taksówkarze podają dla turystów podwójne stawki, dlatego zawsze należy się targować o niższą kwotę.

MIEJSCA

Poniżej znajdują się miejsca, o których warto wiedzieć oraz informacje jak dojechać do nich.

Copan Ruinas

– miejscowość bardzo turystyczna ze względu na znajdujące się w pobliżu ruiny… Niestety z tego względu jest to miejsce dość drogie. Ruiny nie robią dużego wrażenia, choć znajduje się na nich wiele hieroglifów … Tak naprawdę to największe wrażenie robią kolorowe papugi latające wokół nich. Jeśli nie macie tego punktu na mapie swojej podróży to możecie go z czystym sumieniem opuścić i skupić się na kolejnych miejscach.

Bilet wstępu 15 USD, dodatkowo możliwość zwiedzania tuneli 15 USD (odradzamy!!!!). Z miasteczka do ruin można dojść spacerem (ok. 20 minut).

Utila

– niewielka wyspa, która słynie z kursów nurkowania. Praktycznie wszystkie tutejsze szkoły oferują kursy PADI wraz z zakwaterowaniem, a krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego gwarantuje niesamowite widoki podczas nurkowania. Jest o wiele mniej turystyczna niż Roatan, a przez to znacznie tańsza. Jeśli chcecie zrobić kurs nurkowania w Hondurasie to wyspa Utila jest idealnym miejscem do tego. Ceny kursów oscylują w granicach 250 USD / osobę za podstawowy kurs do 18 m. Jeśli chcecie robić coś innego to już się zastanówcie, bo wyspa jest mała i poza nurkowaniem nie ma tutaj innych atrakcji.

Prom na wyspę Utila kursuje o godzinach 9.00 i 16.30, a z wyspy do La Ceiba o 6.30 i 14.00. Koszt biletu oscyluje w granicach 500 L / osobę.

Jak dojechać z wyspy poprzez La Ceibę do Nikaragui?

Niestety nie można tego zrobić w jeden dzień. Najlepiej przypłynąć do La Ceiba pierwszym promem o 6.30 i udać się taksówką na dworzec autobusowy. Koszt taksówki to 25 L/ os. Uwaga taksówkarze podają początkową stawkę jako 50 L/ os. Potem najlepiej wziąć autobus firmy Cristina za 300 L do stolicy Tegucigalpa. Możemy Wam zagwarantować, że nie będziecie chcieli zwiedzać tego miasta, a tym bardziej gdy zrobi się ciemno. Dlatego najlepiej udać się taksówką do jednego z hoteli w pobliżu dworca Ticabus, z którego autobus wyrusza następnego dnia rano. Są też inne firmy, które oferują transport pomiędzy tymi dwoma krajami, ale są znacznie droższe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s