ABC PODRÓŻY…

Dział ten został przygotowany dla wszystkich, którzy planują wyjazd lub podróżują. Czasami nie wiemy czego możemy się spodziewać na miejscu lub podczas wyprawy, dlatego umieściliśmy tutaj najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa, jedzenia oraz miejsc jakie warto odwiedzić.

Przygotowanie do dłuższej wyprawy, a także podróży

dookoła świata

dla backpakersa to bardzo ważny moment. Poniższe informacje są czysto praktyczne i mamy nadzieje, że przydadzą się podczas wyprawy gdzieś

na końcu świata

.
Co ze sobą zabrać czy

co spakować

na wyjazd
to jedno z ważniejszych pytań i zadań jakie na nas czeka!

 

Co przygotować:

  • Szczepienia. W zależności od rejonu, do którego się wybieramy bardzo często konieczne są lub wskazane szczepienia. Niektóre szczepienia należy powtórzyć po określonym czasie, co jest ważne przy planowaniu terminu podróży.
  • Prawo jazdy międzynarodowe. Jego wyrobienie trwa w zależności od miejsca zamieszkania 2-4 tygodni.
  • Konto walutowe. W zależności od regiony w jaki się udajecie banki mogą dokonać nawet potrójnego przewalutowania. Aby tego uniknąć najlepiej otworzyć konto w walucie wg której będą przeliczane wypłaty gotówki (np. dla Ameryki Łacińskiej i Południowej jest to dolar amerykański).
  • Urządzenie z GPS. Często przydatne w nowych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem jest telefon komórkowy ponieważ mniej rzuca się w oczy i zawsze macie go pod ręką. Dla systemu Android możliwe jest ściągnięcie z Internetu map Google do trybu offline i korzystanie z nich nawet bez aktywnego połączenia do Internetu.

 

Co ze sobą zabrać:

  • Ksero i skan dokumentów. Najlepiej wykonać ksero najważniejszych dokumentów oraz umieścić ich kopię w wersji elektronicznej na urządzeniu przenośnym i w internecie.
  • Trójnik i przejściówka do zasilania. W zależności od rejonu do jakiego się udajecie niezbędna będzie przejściówka umożliwiająca podłączeniu urządzeń do prądu. Jeśli posiadacie wiele urządzeń konieczne może okazać się zabranie trójnika umożliwiającego ładowanie kilku urządzeń równocześnie.
  • Łańcuch. Wystarczy niewielki łańcuch długości 1,5-2m, którym możemy spiąć nasze plecaki. Przydatny w wielu sytuacjach, ale najczęściej, gdy jedna osoba idzie szukać noclegu, a druga pozostaje z większą ilością bagażu lub jeśli musicie pozostawić w pokoju wartościowe rzeczy, a w hostelu nie ma sejfu.
  • Kłódka na szyfr. Ich ilość zależy od ilości rodzaju zapięcia bagażu. W wielu miejscach można korzystać z tzw. „lockersów”, ale należy mieć własną kłódkę.
  • Zapasowy nośnik danych. Najwygodniejsze są karty microSD, które są bardzo małe i lekkie (zwłaszcza w porównaniu z przenośnym dyskiem twardym), a ich rodzaj zapisu zapewnia większe bezpieczeństwo. Warto także pomyśleć o kopii danych w internecie.
  • Nóż i kombinerki. W wielu sytuacjach bardzo pomocny okazuje się niewielki scyzoryk. Jeśli macie w planach podróż samochodem lub motocyklem warto zaopatrzyć się również w kombinerki.
  • Aparat fotograficzny. Jeśli używacie lustrzanki pomyślcie też o jakimś małym kompaktowym aparacie fotograficznym. Bardzo często są sytuacje i miejsca, gdzie lepiej mieć pod ręką właśnie mały aparat.
  • Obudowa wodoszczelna. Jeśli planujecie nurkowanie lub „snurkling” to warto pomyśleć wcześniej nad obudową wodoszczelną. W podróży ciężko je kupić i najczęściej są bardzo drogie. Jeśli nie obudowa to weźcie ze sobą przynajmniej jakiś nieprzemakalny worek, w który będziecie mogli włożyć aparat podczas podróży np. łódką albo kajakiem.
  • Sztućce. Jeśli macie w planach szykowanie sobie śniadań to Waszym podstawowym wyposażeniem będą turystyczne stućce. Nie wszędzie znajdziecie nocleg z kuchnią, a czasami śniadania okazują się nieproporcjonalnie drogie. Jeśli chcecie i macie miejsce możecie także pomyśleć o turystycznym czajniku elektrycznym, który też często się przydaje, ale nie jest niezbędny w podróży.
  • Okulary przeciwsłoneczne. Lepiej je kupić przed wyjazdem, ponieważ w wielu miejscach są albo tanie podróbki nie gwarantujące niczego, albo bardzo drogie okulary markowe. Warto również pomyśleć o niewielkim pasku na okulary. Uwierzcie, że dzięki temu okulary będziecie mieć zawsze ze sobą i nigdy ich nie zapomnicie.
  • Karabińczyk lub smycz. W wielu hostelach dostaniecie tylko klucz do pokoju. Jeśli go zgubicie to niestety trzeba będzie za niego zapłacić – czasem nie mało.

 

Praktyczne wskazówki:

  • Zdjęcie mapy lub trasy. Jeśli macie taką możliwość zróbcie zdjęcie telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym mapy miejsca, do którego się udajecie, godzin połączeń autobusowych czy rozkładu metra. Dzięki temu zawsze będziecie mieli je ze sobą.
  • Adres hostelu. Udając się do nowego miejsca zapiszcie adres hotelu lub miejsca, do którego się udajecie. Pokazując adres kierowcy taxi unikniecie późniejszych nieporozumień i to nie Wy będziecie odpowiedzialni jeśli kierowca zawiezie Was w inne miejsce.
  • Mały plecak na wartościowe rzeczy. Nigdy nie odkładajcie cennych rzeczy do bagażu głównego, którego nie możecie trzymać przy sobie, np. podczas podróży autobusem. Dodatkowo warto trzymać taki plecak w nogach, a nie na półce przy suficie.
  • Woda pitna. Jeśli macie w planach wybranie się na trekking lub macie spędzić czas w regionach gdzie panują wysokie temperatury dobrze jest zaopatrzyć się w kilka saszetek rozpuszczalnego soku. Jest on zazwyczaj sprzedawany w saszetkach, które dodajemy do wody. Dzięki temu mniej się pocimy, gdyż nasz organizm, w przeciwieństwie do czystej wody, trawi tak przygotowany napój.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s